تبلیغات
تمدن پرشکوه ایران باستان - رئیس اداره میراث‌فرهنگی آذربایجان غربی: برای حفظ محوطه 3000 ساله سگردان با هیچ ارگانی توافق نمی‌کنیم

رئیس اداره میراث‌فرهنگی آذربایجان غربی:

برای حفظ محوطه 3000 ساله سگردان با هیچ ارگانی توافق نمی‌کنیم

درحالی محوطه 3000 هزار ساله سگردان به‌دلیل ورود غیرقانونی شرکت راه‌آهن در وضعیت آشفته‌ای به‌سر می‌برد که رئیس اداره میراث‌فرهنگی استان آذربایجان غربی اعلام کرده که برای حفظ محوطه سگردان با هیچ ارگانی توافق نمی‌کنیم. این درحالی است که بسیاری از باستان‌شناسان که در حال حفاری منطقه هستند معتقدند، کانال 900 متری شرکت راه‌آهن به بافت اصلی تپه رسیده‌است.

خبرگزاری میراث‌فرهنگی ـ گروه میراث‌فرهنگی ـ شرکت راه‌آهن آذربایجان غربی اقدام به حفر کانال 900 متری با عمق یک و نیم متر درمحوطه عصر آهن و عصر مفرغ کرده است. هم‌اکنون باستان‌شناسان درحال کاوش در محوطه هستند. گفته می‌شود حتی یگان حفاظت میراث‌فرهنگی و دستور فوری معاونت میراث فرهنگی استان آذربایجان غربی هم‌ نتوانسته مانع از پیشروی تخریب‌ها شود.
 
به‌گزارش CHN، محوطه تاریخی سگردان که در شهرستان مهاباد و کمربندی ارومیه ـ‌ میاندوآب و در 300 متری روستایی به نام "لج" قرار گرفته دستخوش اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی شده است. درحال‌حاضر پیمانکار شرکت راه‌آهن استان آذربایجان غربی برای نصب فیبر‌های مخابراتی شرکت راه‌آهن اقدام به کانال کشی منطقه کرده است.
 
اما «جعفر ذوالفقاری» که به‌تازگی مدیریت اداره میراث‌فرهنگی آذربایجان غربی را به‌عهده گرفته است و پیش از این مسئول حوادث غیرمترقبه استان بوده است دررابطه با تخریب‌های محوطه سگردان به CHN می‌گوید: «برای حفظ میراث‌ملی و محوطه سگردان با هیچ ارگانی توافق نمی‌کنیم».
 
به‌گفته این مسئول، «قرار نیست پیشینه تاریخی این کشور  فدای اهداف توسعه‌ای شوند. هر چند که این اهداف بسیار اهمیت دارند اما نهادها و ارگان‌های دیگر باید منافع و میراث‌ملی مردم را در نظر داشته باشند و پروژه‌ها را به‌گونه‌ای تعریف کنند که به میراث‌ملی کشور آسیبی وارد نشود».
 
ذوالفقاری معتقد است، درحال‌حاضر یگان حفاظت و معاونت میراث‌فرهنگی برای حفظ محوطه سگردان وارد عمل شده و پیگیری‌های اداره میراث‌فرهنگی استان آذربایجان غربی برای جلوگیری از تخریب‌های پیمانکار شرکت راه‌آهن متوقف نشده است.
 
با این‌حال، باستان‌شناسانی که در محوطه حضور دارند به ادامه فعالیت‌های مخرب شرکت راه‌آهن برای حفر کانالی به عمق 5/1 و به طول 600 متر تاکید دارند.
 
«کوروش روستایی» باستان‌شناس که چند روز پیش از موضوع تخریب محوطه سگردان مطلع شده بود به CHN می‌گوید: «با اینکه وظیفه پژوهشکده باستان‌شناسی ساماندهی، هدایت و کنترل فعالیت‌های باستان‌شناسی است و در رابطه با تخریب‌ها لازم است استان وارد عمل شود، اما باتوجه به اهمیت موضوع نامه‌نگاری‌ها برای حفظ محوطه سگردان صورت گرفته است.»
 
به‌گفته روستایی، هیات علمی پژوهشکده باستان‌شناسی نیز پیگیر این مسئله شده و امیدوار است که هرچه سریعتر اقدامات انجام گرفته به نتیجه مثبت برسد.
 
محوطه سگردان متعلق به عصر مفرغ جدید و عصر آهن است، سفال خاکستری عصر آهن و سفال قرمز منقوش عصر مفرغ جدید از یافته‌های باستان‌شناسی این منطقه به‌شمار می‌روند».
 
این درحالی است که پیش از این «حاجی محمدی» یکی از سرپرستان هیات باستان‌شناسی محوطه سگردان بهchnگفته بود: «کاوش‌های علمی از محوطه می‌تواند منجر به حل مسئله مهاجرت آریایی‌ها از شمال غرب کشور شده و نحوه گذر از عصر مفرغ به عصر آهن را مشخص کند.»


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر