تبلیغات
تمدن پرشکوه ایران باستان - باز هم قوانین میراث فرهنگی نادیده گرفته شد !

باز هم قوانین میراث فرهنگی نادیده گرفته شد !

این بار در شهر بابل

ساختمان شورای شهر بابل درحالی بالا می‌رود و قوانین میراث‌ ملی را به زیر می‌کشد که پیگیری و مخالفت دوستداران میراث فرهنگی و البته طرح شکایات سازمان میراث فرهنگی به‌جایی نرسید. شهرداری و شورای شهر بابل همچنان مصمم برای ساخت ساختمان تازه شورای شهر بر ویرانه خانه قدیمی و نخستین کتابخانه شهر بابل است.

خبرگزاری میراث‌فرهنگی ـ گروه میراث‌فرهنگی ـ شهرداری و شورای شهر بابل چندی پیش طی اقدامی خودسرانه تصمیم به احداث ساختمانی تازه برای شورای شهر کردند. این ساخت و سازها پیرامون گنجینه (موزه کنونی، شهرداری پیشین و نخستین بلدیه شهر، بشماره ثبت 1526بتاریخ 8/امرداد/1354خورشیدی) و مجموعه خانه‌های تاریخی آقاجان نسب (شمارهثبت 2685 بتاریخ 17/خورداد/1379خورشیدی مربوط به دوره ی قاجاریه) است. البته اقدامات شهرداری و شورای شهر پس از طرح شکایات و اعتراض سازمان میراث فرهنگی و دوستداران میراث فرهنگی و دستور فرماندار متوقف شد اما با این حال چند روز باز هم فعالیت و ساخت و سازهای شهرداری دوباره از سرگرفته شد.
 به گزارش CHN، شهرداری بابل درحالی با احداث ساختمان جدید شورای شهر، حریم منظری شهرداری سابق که نخستین بلدیه بار فروش این شهرستان است را به‌همراه مجموعه خانه‌های تاریخی ''آقاجانسب'' مخدوش کرد که هیچگونه مجوزی و استعلامی از سازمان میراث‌فرهنگی نگرفته است.
 حریم گنجینه (تنها موزۀ شهرستان، شهرداری سابق و نخستین بلدیه بارفروش که در سال 1308 بنا شد) به‌همراه مجموعه خانه‌های تاریخی آقاجانسب (مربوط به میانۀ دوره قاجاری) درحالی توسط شورای شهر و شهرداری بابل شکسته شد و از بین‌رفت که هنوز این شهرستان داغ تخریب‌های گرمابه میرزا یوسف، پل محمد حسنخان، مسجد جامع بابل، بافت تاریخی 130 هکتاری و تکیه معلم کلا را از یاد نبرده است.

 شهرداری بابل درحالی با احداث ساختمان جدید شورای شهر، حریم منظری شهرداری سابق که نخستین بلدیه بار فروش این شهرستان است را به‌همراه مجموعه خانه‌های تاریخی ''آقاجانسب'' مخدوش کرد که هیچگونه مجوزی و استعلامی از سازمان میراث‌فرهنگی نگرفته است.

 حریم گنجینه (تنها موزۀ شهرستان، شهرداری سابق و نخستین بلدیه بارفروش که در سال 1308 بنا شد) به‌همراه مجموعه خانه‌های تاریخی آقاجانسب (مربوط به میانۀ دوره قاجاری) درحالی توسط شورای شهر و شهرداری بابل شکسته شد و از بین‌رفت که هنوز این شهرستان داغ تخریب‌های گرمابه میرزا یوسف، پل محمد حسنخان، مسجد جامع بابل، بافت تاریخی 130 هکتاری و تکیه معلم کلا را از یاد نبرده است.
 «علیرضا صادقی امیری» دبیر انجمن جوانان سپید پارس در این‌باره به CHN می‌گوید: «گویا توان سازمان میراث فرهنگی تا آن اندازه ناچیز و قوانین و ضوابط آن به‌حدی برای شورای شهر و شهرداری بی‌اهمیت است که پروایی به شکایات و خواسته‌های دوستداران میراث فرهنگی ندارد.  این‌درحالی‌است که شهرداری و شورای شهر برای ساخت بنای تازه در حریم درجه یک میراث فرهنگی، هیچگونه مجوزی نگرفته و باگذشتن از بلندای 7 متر، ناقص حریم منظری دو اثر تاریخی ـ فرهنگی شده است.
 به‌گفته وی، شهرداری وشورای شهر بابل طی سه سال گذشته بسیاری از بناها و آثار تاریخی شهرستان بابل را که در فهرست آثار ملی به‌ثبت رسیده‌است ویران و حریم آن را مخدوش کرده است. آنطور که به‌نظر می‌رسد در برنامه‌های این ارگان نه تنها اقدامی برای رفع و اصلاح تخریب‌ها ندارد  بلکه مصرانه به تخریب‌ها و سود‌های ناچیز اقتصادی پافشاری می‌کند.
 براساس ماده 558 قانون مجازات اسلامی، هر کسی به تمام یا قسمتی از ابنیه، اماکن، محوطه‌ها و مجموعه‌های فرهنگی ـ تاریخی یا مذهبی که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است یا تزئینات،ملحقات، تاسیسات،اشیا و لوازم و خطوط و نقوش منصوب یا موجود در اماکن مذکور که مستقلا نیز واجد حیثیت فرهنگی-تاریخی یا مذهبی باشد، خرابی وارد آورد، علاوه بر جبران خسارات وارده، به حبس از 1 الی 10 سال محکوم می‌شود.
 همچنین طبق ماده 560 قانون مجازات اسلامی، هرکس بدون اجازه از سازمان میراث فرهنگی کشور، یا با تخلف از ظوابط مصوب و اعلام شده از سوی سازمان مذکور در حریم آثار فرهنگی ـ تاریخی مذکور در این ماده مبادرت به عملیاتی نماید که سبب تزلزل بنیان آنها شود، یا در نتیجه آن عملیات به آثار و بناهای مذکور خرابی یا لطمه وارد آید، علاوه بر رفع آثار تخلف و پرداخت خسارات وارده به حبس از 1 سال تا 3 سال محکوم می‌شود.
 در ماده 568 قانون مجازات اسلامی آمده است در مورد جرایم مذکور در این فصل که به‌وسیله اشخاص حقوقی انجام شود هریک از مدیران و مسئولان که دستور دهنده باشند، برحسب مورد به مجازات های مقرر محکوم می شوند.
 صادقی امیری می‌افزاید: آنچنان که قانونگذار آورده است بر بنیان ماده 560 قانون مجازات اسلامی، شهرداری و شورای شهر بابل تخلف نموده و باید با مسببان آن بر اساس‌ماده 568 همان قانون رفتار شود. امیدواریم  مسئولان شورای شهر و شهرداری شهرستان بابل دست از اقدامات ضد فرهنگی  برداشته و برای رشد و اعتلای فرهنگ شهروندی و رفاهی گامی راسخ بردارند.
  شهرستان بابل یکی از کهن ترین شهرهای ایران است. پیشینه‌ی این شهر به بیش از 3000 سال بازمیگردد.


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر