تبلیغات
تمدن پرشکوه ایران باستان - گرمابه‌ میرزا یوسف هم تجاری شد!

چندین ماه از تخریب 85 درصد از گرمابه میرزا یوسف ملکی به بهانه‌ی ساخت پارکینگ عمومی برای شهروندان می‌گذرد. این اقدام که بدون اجازه و هماهنگی با سازمان میراث فرهنگی از سوی شهرداری و شورای اسلامی شهرستان بابل تخریب شد، هم‌اکنون صاحبان شخصی آن با دیوار کشی اطراف بنا درحال تعبیه درب خانگی و آماده سازی برای احداث مجتمع تجاری هستند.

خبرگزاری میراث‌فرهنگی ـ گروه میراث‌فرهنگی ـ گرمابه میرزا یوسف ملکی که چند ماه پیش به‌بهانه‌ی ساخت پارکینگ عمومی برای شهروندان تخریب شد هم‌اکنون درحال تبدیل شدن به مجتمع تجاری است. این درحالی است که اداره میراث‌فرهنگی شهرستان در این چندماه نه‌تنها کوچکترین اقدامی جهت جمع‌آوری زباله‌ها و ساماندهی بنا انجام نداد بلکه شهرداری و شورای شهر نیز با زیرپا گذاشتن تعهدات گویا مجوز مجتمع تجاری هم صادر کرده‌اند.
 به‌گزارش CHN، گرمابه تاریخی میرزا یوسف بابل مربوط به دوره صفوی به شماره ثبت ملی 2457 در تاریخ هفدهم مهرماه سال78 ثبت ملی شد و در مرداد 91 به‌طور کامل تخریب شد و تنها بقایایی اندک از آن به‌جا ماند.
 
«علیرضا صادقی امیری» دبیر انجمن جوانان سپید پارس، در اینباره به CHN می‌گوید: صاحبان شخصی گرمابه تاریخی میرزا یوسف پس از تخریب این بنای ارزشمند اقدام به دیوار کشی اطراف بنا کرده‌اند. چنانچه با پرس و جو از کارگران متوجه شدیم، در آینده‌ای نزدیک قرار است تبدیل به مجتمع تجاری یا مسکونی شود.
 این فعال میراث‌فرهنگی با اشاره به اینکه در هماهنگی‌ها و قراردادهایی که میان شهرداری و مالکان شخصی این بنای تاریخی صورت گرفته بود تاکید شده  این مکان به مدت دو سال پارکینگ عمومی و در اختیار شهروندان قرار گیرد. چراکه تنها دلیل و هدف شهرداری و شورای اسلامی شهرستان بابل از تخریب گرمابه میرزا یوسف این بوده که این نقطه از شهر هیچ پارکینگی ندارد و دارای مشکلات ترافیکی بسیار است
 
اما به‌گفته صادقی امیری، با گذشت چندین ماه و با دلیلی توجیه ناپذیر که تنها سند مشروعیت برای فعالیت غیرقانونی شهرداری بود حال نه تنها این مکان تبدیل به پارکینگ عمومی نمی‌شود که شنیده می‌شود قرار است  به مجتمع تجاری تغییر شکل پید اکند.
 این فعال میراث‌فرهنگی در ادامه با گله‌مندی از عملکرد متولیان میراث‌فرهنگی می‌افزاید:در این مدت چند ماهه پس از ویرانی این مکان تاریخی که برخی آن را به دوره‌ی صفوی و آغاز  قاجاریه پیوند می هند، اداره میراث فرهنگی هیچ اقدامی جهت ساماندهی بقایای گرمابه میرزا یوسف انجام نداد.
 
درحال‌حاضر تجمع زباله ها درون بنا تصویر ناخوشایندی را بوجود آورده است و  تاکنون اطلاع‌رسانی انجمن‌ها و دوستداران میراث‌فرهنگی شهرستان بابل به‌هیچ نتیجه‌ای نرسیده است.


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر