تبلیغات
تمدن پرشکوه ایران باستان - 27 بهمن ما ( تقویم تاریخ)
چهارشنبه 27 بهمن 1389

27 بهمن ما ( تقویم تاریخ)

   نوشته شده توسط: افشین م    نوع مطلب :تقویم تاریخ ایران تا پیش از انقلاب اسلامی ،

سالگشت وفات مولف تاریخ طبری كه کتاب نوشت تا قصور دولتهای گذشته روشن شود - هدف و فایده تاریخ از زبان طبری

16 فوریه 923 میلادی (301 هجری خورشیدی) روزی است که ابوجعفر محمد جریر طبری تاریخنگار شهیر ایران و مولف تاریخ «اخبار الرسل والملوك» از این دنیا رفت. اثر مهم او که در 16 جلد انتشاریافته است به «تاریخ طبری» معروف است. محمد جریر از مردم طبرستان (تپورستان = مازندران) بود كه علاوه برتاریخ بسیار مفصل خود، چند تالیف و تفسیر دیگر هم دارد. در آن زمان، همانند اروپا كه تا قرون جدید، كتابهای فلسفی، تاریخ و علوم به زبان لاتین (زبان كلیسا) تالیف می شد تا در همه سرزمین های مسیحی مخاطب داشته باشد؛ بیشتر نویسندگان ایرانی هم این قبیل كتابها را به عربی می نوشتند تا در سراسر جهان اسلامی انتشار یابد و خوانده شود. بنابر این، محمد جریر هم تالیف خود «اخبار الرسل والملوك» و «الامم والملوك» را به عربی نوشت كه به دستور منصور سامانی، وزیر وی ابوعلی محمد بلعمی آن را به پارسی برگردانید كه نثری روان، ساده و دلنشین است. طبری آغاز قیام ایرانیان برای تامین استقلال وطن را شاهد بود.
     محمد جریر در مقدمه تالیف خود نوشته است كه هدف او از این كار پرزحمت؛ خبر رساندن و آگاهی دادن از حوادث ایام ملوك، پیمبران، و خلیفگان از آغاز خلقت است، و كارهایشان را بگویم تا كوتهی آنان روشن شود. وی در این مقدمه نوشته است كه آن چه را كه آورده از قول راویان و ناقلان است و از او نیست و درستی آنها را جز آن چه كه در زمان خودش و یا نزدیك به عصر خودش بوده تضمین نمی كند.
     مولفان تاریخ «تاریخ نویسی»، فایده تاریخ و تاریخ نگاری در کتب خود؛ مقدمه ای را که طبری بر تالیف بزرگ خویش «اخبار الرسل والملوک» برنگاشته تفسیر کرده اند که هدف اصلی از دانستن تجربه گذشتگان (خواندن تاریخ) است تا به همانگونه که طبری گفته است از کوتهی (اشتباه و غفلت) دیگران درس بگیرند و تکرار نکنند که گریزی از دادگاه «تاریخ» و مجازات ابدی آن نیست.

از سرهنگ پولادین تا سرلشکر قره نی؛ تلاش برای برانداختن پهلوی ها
سرهنگ پولادین
روزنامه های تهران 27 بهمن ماه 1306 (فوریه 1928) خبر از اعدام سرهنگ محمود پولادین داده و نوشته بودند که وی مغز اصلی طرح توطئه برای قتل رضاشاه بود. سرهنگ پولادین سحرگاه 24 بهمن ماه در پادگان باغ شاه (پادگان حرّ) تیرباران شده بود . همدستان وی ـ چند افسر و غیر نظامی ـ در همان محکمه نظامی به مجازات زندان محکوم شده بودند از این قرار:
    سرگرد احمد همایون 15 سال، سرهنگ نصرالله خان هفت سال، سرگرد روح الله خان پنج سال و ....
    به اصرار وکیل حئیم کلیمی (نماینده جامعه کلیمیان ایران در مجلس پنجم) و احمد پولادین و موافقت رئیس دستگاه قضایی ارتش (دیوان حرب) پرونده این دو متهم به همدستی با سرهنگ پولادین به دادگستری ارسال شد تا در آنجا بررسی شود. روزنامه های تهران جزئیات توطئه را فاش نکرده بودند و تنها نوشته بودند که طرح توطئه بلافاصله پس از تغییر سلطنت [بر تخت سلطنت نشستن رضاشاه] آغاز شده بود و پلیس 18 ماه تمام توطئه گران را زیر نظر داشت و پس از به دست آوردن اسناد «قاضی پسند» و اندکی پیش از اجرای توطئه دستگیرشان کرد.
    
سرلشکر قره نی

درست 30 سال پس از اعدام سرهنگ پولادین(هشتم اسفند 1336)، سرلشکر ولی [محمد ولی] قره نی معاون ستاد ارتش و رئیس رکن دوم (اطلاعات ارتش) به همان اتهام دستگیر و بازداشت شد ولی روزنامه های وقت به جای اشاره صریح به قصد او دائر بر برانداختن شاه نوشته بودند که وی متهم است که از اختیاراتش سوء استفاده کرده و به مداخله در امور سیاسی ـ کشوری پرداخته بود. قره نی در مهرماه همان سال [پنج ماه پیش از بازداشت] سرلشکر شده بود. سرلشکر آزموده مدعی العموم وقت ارتش اقدام قره نی را خطرناکتر از سازمان نظامی حزب توده اعلام کرده و گفته بود که قره نی قصد ساقط کردن دولت و ریاست برکشوررا داشت. قره نی که بعدا به زندان و اخراج از ارتش محکوم شد در جامعه ایران به عنوان شخصیتی ملّی و ضد سلطنت شناخته می شد و مورد احترام بود. وی پس از پیروزی انقلاب به ریاست ستاد ارتش منصوب شد و در دو نقطه کشور دست به سرکوب تجزیه طلبان زد. سرلشکر قره نی سوم اردیبهشت 1358 در خانه اش ترور شد.

روزی كه رضاشاه روابط ایران با آمریكا را قطع كرد
رضاشاه
رضاشاه پس از دریافت گزارش رئیس هیات سیاسی ایران در واشنگتن 27 بهمن 1314 (16 فوریه 1936) دستور داد كه روابط سیاسی با ایالات متحده آمریكا قطع شود. غفار جلال علاء رئیس نمایندگی ایران در آمریكا گزارش كرده بود كه پلیس شهر واشنگتن اتومبیل وی را متوقف و با این كه خود را معرفی كرده بود به او ورقه جریمه داد. وی نوشته بود كه به علت امتناع از دریافت ورقه جریمه، مامور پلیس او را به ایستگاه پلیس منتقل می كند و در آنجا چند ساعت بازداشت می شود كه این عمل مغایر مصونیّت دیپلماتیك است. در روز مورد بحث، «غفارجلال علاء» خود رانندگی اتومبیل سفارت را برعهده داشت. پلیس واشنگتن او را متهم به رانندگی بیش از سرعت مجاز كرده بود.
     وزارت خارجه ایران گزارش را عینا برای رضا شاه ارسال می دارد و وی این عمل را بی احترامی نسبت به كشور ایران تلقی كرده و دستور قطع روابط و احضار كاركنان سفارت ایران از واشنگتن و اخراج هیات سیاسی آمریكا از تهران را می دهد. قطع روابط ازنیمه فروردین 1315 عملی می شود، ولی غفار جلال علاء در بهمن ماه به تهران احضار می گردد. مقام دیپلماتیك وی در واشنگتن، «وزیر مختار» بود. روابط ایران و آمریكا پس از این رویداد مدتها قطع بود.

زادروز صادق هدایت داستان نگار بنام معاصر ایران


امروز زادروز داستان نگار معروف ایران «صادق هدایت» است كه 16 فوریه ۱۹۰۲ در تهران متولد شد و 49 سال زندگی كرد. وی از تبار رضاقلی هدایت نویسنده، مورخ و شاعر قرن سیزدهم وطن است. صادق از سال 1305 تا 1309 در بلژیک و فرانسه به تحصیلات خود ادامه داد و دربازگشت به وطن به موازات کار قلم، در بانک ملی و سپس اداره تجارت و آنگاه وزارت امورخارجه و ... بکار پرداخت زیرا که داستان نگاری، مجله نویسی و کار قلم نمی توانست هزینه های اورا تامین کند و روانشناسی ایرانیان وقت نویسندگی را همانند نقاشی و موسیقی شغل واقعی نمی پنداشت. صادق با داشتن این همه کار حتی موفق به خرید خانه نشد و در خانه قدیمی پدری زندگی می کرد. در سال 1314 اورا به خاطر چندجمله که در داستان وغ وغ ساهاب نوشته بود به اداره پلیس احضارکردند و چون انتظار آن را نداشت در روحیه اش تاثیر عمیقا منفی باقی گذارد، به هند رفت و نزد یک پارسی هندی به تحقیق درباره فارسی عهد ساسانیان پرداخت. داستان نویسی ایران با آثار صادق هدایت وارد عصر تازه ای شده بود كه در نیم قرن گذشته در این زمینه نتوانسته است پا به پای سایر ملل پیش برود. نوشته های او عبارتند از:
    زنده بگور، انسان و حیوان، سایه مغول، سه قطره خون، اصفهان نصف جهان، سایه روشن، وغ وغ ساهاب، بوف کور، ترانه های خیام، سگ ولگرد، علویه خانم، حاجی آقا، سه ترجمه از پارسی ساسانی: کارنامک اردشیر پاپکان، گزارش گمان شکن و شهرستانهای ایران، بعلاوه ترجمه آثار نویسندگان بزرگ اروپایی از چخوف، آرتورکریستین سن تا شینسلر.
    صادق هدایت در سال 1329 به پاریس رفت و نوزدهم فروردین 1330 در آنجا با استنشاق گاز خودکشی کرد و همانجا مدفون شده است.

گلوله ای که به بدن حسین فاطمی شلیک شد
دکتر حسین فاطمی 25 بهمن ماه 1330 در گورستان معروف به مقبره ظهیرالدوله هدف گلوله یک عضو 14 ساله جمعیت فدائیان اسلام قرارگرفت و مجروح شد. فاطمی ناشر روزنامه ملی گرای باختر امروز از متحدین دکتر مصدق و در آن زمان 38 ساله بود. جمعیت فدائیان اسلام در دهه های 1320 و 1330 چند مقام تراز اول وقت ازجمله رزم آرا و و هژیر را ترور کرده بود. دکتر فاطمی در مراسم پنجمین سال قتل محمد مسعود (ناشر روزنامه مرد امروز) شرکت کرده و سرگرم ایراد نطق برای حاضران بود که هدف گلوله قرارگرفت. در آن مراسم بسیاری از ملیّون حضور داشتند. گلوله به شکم فاطمی اصابت کرده و اورا سخت مجروح ساخته بود.
عبد خدایی در سال 1335

ضارب، مهدی عبدخدایی دستگیر شد ولی به دلیل نوجوانی [صغر سن] به زندان کوتاه مدت محکوم و آزاد شد. ترور حسین علاء در مسجد در سال 1334 که به نتیجه نرسید و تنها زخمی شد باعث دستگیری رئیس و شماری از اعضای جمعیت فدائیان اسلام شد که پس از محاکمه اعدام شدند. ماموران در جستجوی عبد خدایی بودند تااینکه در شهریور 1335 اورا در خانه ای در خیابان رودکی تهران (سلسبیل) یافتند و دستگیرکردند.
    حسین فاطمی آخرین وزیر امور خارجه دولت دکتر مصدق پس از براندازی 28 امرداد فرار کرده و مخفی شده بود که چندماه بعد دستگیر و اعدام شد. وی بود که پس از فرار شاه بر در کاخ سلطنتی قفل زده بود و به سفارتخانه های ایران دستور اکید داده بود که با شاه تماس نگیرند زیراکه او فرارکرده و فرار شاه معنایی جز کناره گیری از مقام ندارد.
فاطمی در حال سخنرانی برمزار محمد مسعود، چند ثانیه قبل از شلیک گلوله - در سمت چپ عکس ابوالحسن کمالی خواهرزاده محمد مسعود و خبرنگار وقت خبرگزاری پارس دیده می شود که بعدا مدیر عامل این خبرگزاری ملی شد


منوچهر وثوق: محمد خاتمی گفته بود كه نماز ما، قدیمی های اهل هنر هم قبول نیست چه رسد به ...!
منوچهر وثوق
منوچهر وثوق یكی از ایرانیانی بود كه بی بی سی به مناسبت سی امین سالگرد انقلاب بهمن ماه 1357 (فوریه 1979) با او مصاحبه كرده بود. پس از پخش مصاحبه‏ كه در دومین هفته فوریه 2009 صورت گرفت، نوار ویدیوئی آن با كلام منوچهر وثوق به صورت «پادكست» در وبسایت این شبكه سخن پراكنی دولتی انگلستان قرارگرفته بود. منوچهر در پاسخ به این سئوال كه چرا ترك وطن كرده است گفت: به دیدار پدرم رفته بودم و امیدوار بودم كه پس از جنگ (جنگ عراق با ایران) وضعیت بازار «شو بیزنس» بهتر شود و مسئولان فرهنگ و هنر توجه بیشتری به حرفه نمایش و اهل این حرفه كنند كه پدرم پرسید كه آیا اظهارات محمد خاتمی وزیر فرهنگ و ارشاد وقت را در این باره از رادیو تلویزیون شنیده ام؟. گفتم كه نشنیده ام. پدرم گفت كه خاتمی درباره اهل هنر كه از پیش ازانقلاب فعالیت هنری داشتند(ما) گفته بود: «نماز این عده هم ـ اگر بجای آورند ـ قبول نیست چه رسد به ...!». با شنیدن این نقل قول، همه امیدم را برباد رفته دیدم و رخت ترك وطن ـ وطن دلبند ـ بربستم و خارج شدم و از آن زمان همچنان در غربت زندگی می كنم كه می دانید فعالیت یك هنرمند فارسی زبان در دنیای خارج از قلمرو زبان فارسی محدود است و درنتیجه نوآوری و ابتكار و خلاقیت.


در قلمرو اندیشه
آسیای میانه ابرقدرت ساز - اهمیت آسیای میانه و رقابت برسر نفوذ در آن - "خویشاوندی" عاملی بزرگ در دست تهران
Leskov
دو مورخ آمریكایی و یك مقاله نگار روس كه زادروز هر سه شانزدهم فوریه است درباره اهمیت آسیای میانه و مناطق جنوبی آن به طور جداگانه و در طول دو قرن گذشته نظریه ای واحد را مطرح ساخته اند كه هنوز مورد توجه است و با بازگشت روسیه و چین به صحنه رقابت ها در جهان در دهه نخست قرن 21 بر سر قدرت، این توجه گسترش یافته زیرا که رقابت بر سر نفوذ در آسیای میانه بیشتر شده و این بار، ایران هم در میدان رقابت است. بسیاری از اصحاب نظر ورود ناتو به افغانستان را بخشی از این رقابت دانسته اند. تقویت بلوک "اوراسیا" در نیمه دوم دهه اول قرن 21، مساعی روسیه - چین و ایران را در کنار هم و در برابر غرب قرار داده است. وجود تاجیکیان در آسیای میانه و افغانستان که خویشاوند اتباع دولت ایران هستند، دست تهران را در این رقابت قویتر از سایرین نشان می دهد.
    
Van Wyck Brooks

این سه اندیشمند عبارتند از: نیكلای لسكوف (متولد 16 فوریه 1831 و متوفا در مارس 1895) روزنامه نگار و داستان نویس بزرگ روس كه ماكسیم گوركی هم از نظرات او دفاع كرده است؛ ون بروكس (متولد 16 فوریه 1886 و متوفا در مه 1963) ادیب و نقدنویس، مورخ و بیوگرافی نگار آمریكایی برنده جایزه پولیتزر و جورج كنان (متولد 16 فوریه1904 و متوفا در سال 2005) مورخ و پالیسی میكر معروف آمریكا. هر سه به یك مضمون ابراز نظر كرده اند كه ماحصل آن چنین است؛ دولتی قدرت اول جهان خواهد بود كه آسیای میانه و مناطق جنوبی آن (افغانستان و بلوچستان شرقی) تا اقیانوس هند را دركنترل داشته باشد.
    
George Kennan

روشن نیست كه تزار وقت روسیه با توجه به نظر «لسكوف» كه در یك مجله چاپ مسكو انتشار یافته بود به تصرف خان نشین های آسیای میانه كه در آن زمان اسما جزیی از ایران بشمار می آمدند اقدام كرده بود كه انگلستان با دوز و كلك بسیار و با جداساختن مناطق جنوبی آمودریا از ایران و نامگذاری آنها به «افغانستان» و ضمیمه ساختن بلوچستان شرقی به هندوستان آن زمان مانع پیشروی تزار به جنوب آمودریا و رسیدن به اقیانوس هند شد. بروكس و كنان نیز از اهمیت سیاسی و استراتژیك مناطق یادشده در بالا سخن گفته و بدون دركنترل داشتن آنها، قدرت برتر جهان شدن را خارج از بحث خوانده اند. اجرای نظرات كنان مبنی برلزوم "در محاصره قراردادن بلوك شرق" بود كه سرانجام به فروپاشی این بلوك از درون انجامید. حکومت وقت در ایران به مساعی آمریکا در محاصره شوروی (اجرای فرضیه جورج کنان) کمک موثر کرده بود.
     آسیای میانه (فرارود و مناطق شمالی آن) اینك پنج جمهوری مستقل را تشكیل می دهند؛ گو اینکه ایالت شمال غربی چین را هم جزیی از آسیای مرکزی به حساب می آورند. درپی رویداد 11 سپتامبر 2001، نخست آمریكا و سپس ناتو (غرب) در افغانستان مستقر شده اند و چون صحبت از بیرون رفتنشان نیست، ورود قدرت های "اوراسیا" به صورت یک بدنه و یا به شکل جداگانه به صحنه قابل پیش بینی است و اگر چنین شود معارضه بعید نیست مخصوصا که قرارداد هرات منعقده در پاریس در قرن نوزدهم دست ایران را برای هرگونه مداخله و قطع توطئه برضد خود و دفاع از تاجیکها بازگذارده و به این ترتیب هرگونه اقدام ایران در این راستا مشروع است. روسیه نیز توافق های محرمانه با غرب دارد که طبق همین توافق های نیروهای خودرا در فوریه 1989 پس از هشت سال از افغانستان خارج ساخت.
     در آسیای میانه، در برابر مساعی غرب، قبلا تلاش چهارجانبه دیگری مشاهده می شد و این تلاش ها که از سوی روسیه، چین، ایران و نیز هند بعمل می آمد اینک از این جهت (ایستادگی در برابر نفوذ غرب) در چارچوب سازمان همکاری های شانگهای متمرکز شده اند و قدرت "اوراسیا" دارد واقعیت می یابد. تلاش های داخلی - اقتصادی و فرهنگی - به صورت سابق و جداگانه ادامه دارد، در چارچوب این تلاشهای جداگانه با هدف تقویت مناسبات دوجانبه، خویشاوندی ساكنان و وجود فرهنگ و تاریخ مشترك به ایران كمك بسیار می كند. تاجیكهای منطقه (پارس ها) متحدان بی چون و چرای ایرانیان هستند و خواهان گسترش همکاری های فرهنگی و اقتصادی دوجانبه. آخرین تلاش در این زمینه مربوط است به ایجاد یک مرکز فرهنگی ایران و تاجیک در شهر خجند در ایالت سغدیای تاجیکستان در فوریه 2009. خجند روزگاری پایگاه مرزبان بزرگ ایران در شمال شرقی وطن مشترک ما بود و همین نیرو قرنها مانع ورود هون ها و زردها به ایرانزمین شده بود. پس از هجوم عرب، خجند از مراکز بزرگ پاسداری از زبان فارسی و تمدن و فرهنگ ایرانی بوده است.


برچسب ها: تقویم تاریخ ،

Cialis 20 mg
چهارشنبه 11 مهر 1397 01:09 ق.ظ

Regards, Useful stuff!
cialis generique il cialis quanto costa generic cialis pro cialis sans ordonnance cialis authentique suisse ou acheter du cialis pas cher free generic cialis cialis generika cialis super kamagra generic cialis 20mg tablets
buy tadalafil online
دوشنبه 9 مهر 1397 12:47 ق.ظ

You suggested that very well.
buy cialis click now buy cialis brand cialis tadalafil safe dosage for cialis rezeptfrei cialis apotheke cialis 20mg prix en pharmacie buy cialis online cheapest cialis 20 mg best price import cialis cialis baratos compran uk
http://canadianpharmacytousa.com/
چهارشنبه 14 شهریور 1397 08:36 ق.ظ

You mentioned this wonderfully.
canada pharmacies cialis canadian pharmacy canadian online pharmacies canadian discount pharmacies in canada canada medication canadian pharmacies online prescriptions canadian pharmacy online 24 buy vistagra online safe canadian pharmacy uk delivery canadian pharmacy king
viagra pills
سه شنبه 13 شهریور 1397 12:00 ب.ظ

You actually stated this superbly!
cheap generic viagra pills online online pharmacy online purchase viagra sildenafil online pharmacy low price viagra pills buy sildenafil online cheap viagra price buying viagra online from canada viagra pharmacy levitra viagra tablets buy online
viabiovit.com/viagra-cheap-online-canada.html
سه شنبه 23 مرداد 1397 06:51 ق.ظ

Amazing lots of useful info.
sildenafil where to buy viagra uk buy viagra online using paypal get viagra online prescription viagra without presc viagra uk online buy viagra without buy cheap viagra uk buy viagra online with a prescription cheap generic viagra pills online
http://babecolate.com/cialis-buy-without-prescription.html
دوشنبه 22 مرداد 1397 10:30 ب.ظ

With thanks! I like it!
acquistare cialis internet cialis dose 30mg canada discount drugs cialis cialis coupons link for you cialis price side effects of cialis chinese cialis 50 mg cialis diario compra side effects of cialis online cialis
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر