تبلیغات
تمدن پرشکوه ایران باستان - 22 بهمن ما ( تقویم تاریخ)
جمعه 22 بهمن 1389

22 بهمن ما ( تقویم تاریخ)

   نوشته شده توسط: افشین م    نوع مطلب :تقویم تاریخ ایران تا پیش از انقلاب اسلامی ،

سال پس از شكست نهاوند، ایرانیان به دعوت مختار شمشیر برگرفتند
مورخان اروپایی ماه فوریه سال 683 میلادی را آغاز بپاخیزی مختار ابوعبیده ثقفی در عراق به خونخواهی حسین ابن علی (ع) و یارانش نوشته اند و اضافه كرده اند كه در اندك مدتی بیش از 20 هزار ایرانی با اسب و اسلحه به وی پیوستند و ظرف چهار سال بسیاری از لشكریان بنی امیه و سردارن اعزامی از شام (سوریه، لبنان و بخشی از فلسطین و ...) را از پای در آوردند.
     به نوشته این مورخان، قیام مختار فرصت مناسبی به ایرانیان داده بود تا با عربان كه بر وطن آنان مسلط شده و نوه پیامبر اسلام را با شقاوت تمام مقتول ساخته و خانواده او را اسیر كرده بودند درآویزند.
    قیام مختار 40 سال و چند ماه پس از شكست نهاوند آغاز شده بود. مختار در سال 687 در جنگ با سپاه امویان شام كشته شد. «مختارنامه» كه شرح جنگهای مختار به زبان فارسی بود، پس از پیدایش چاپ سنگی در ایران به چاپ رسید و تا مدتی یک کتاب پرخواننده بود. در سپاه مختار به فارسی تكلم می شد.

تمجید پی در پی مقامات دولت حزب دمكرات آمریكا از كارهای دكتر امینی نخست وزیر وقت
علی امینی
چستر باولز مشاور ویژه و دستیار نزدیك جان اف كندی رئیس جمهوری وقت آمریكا ازحزب دمكرات در دیدار از ایران در این روز در بهمن ماه 1340 (11فوریه 1962) از كارهای اصلاحی دكتر علی امینی نخست وزیر وقت كه اواخر دهه 1990 در پاریس فوت شد به ویژه برنامه اصلاحات ارضی او تمجید كرد. پیش از وی، تالبوت معاون وزیر امور خارجه امریكا كه به تهران آمده بود از مبارزه دولت دكتر امینی با فساد اداری و تعقیب قضایی بیش از چهارصد مقام و كارمند دولت قدرشناسی كرده بود. قبل از او نیز اورل هریمن عضو كابینه آمریكا ضمن دیدار از ایران از برنامه اصلاحات دولت امینی تقدیر بعمل آورده بود. مقامات آمریكائی صندوق بین المللی پول هم برنامه های صرفه جویی دكتر امینی را مورد تقدیر قرار داده بودند.
    دكتر امینی كه در جریان اعتصاب و تظاهرات وسیع معلمان مدارس ابتدایی و موسطه تهران در اردیبهشت سال 1340 نخست وزیر شده و برجای شریف امامی نشسته بود و شهرت داشت كه مورد حمایت رئیس جمهوری وقت آمریكاست اصلاحات خود را انقلاب سفید نام نهاده بود.
    نور الدین الموتی وزیر دادگستری او بسیاری از مقامات سابق از جمله ابتهاج، مهام، فرود و ... رابه اتهام سوءاستفاده های اداری تحت تعقیب قضایی قرار داده بود. برنامه صرفه جویی دکتر امینی هنگامی که ارتش را هم شامل شد صدای شاه را درآورد. وی فروش ارز به مسافران را محدود، ورود اشیاء لوكس را تنها با ارز آزاد مجاز كرده بود و....
    دكتر امینی در دوران نخست وزیری خود كه تا تیرماه 1341 ادامه داشت بیش از هر نخست وزیر دیگر ایران نطق ایراد كرد و رادیو دولتی مجبور بود كه نطقهای او را به طور كامل پخش كند. تشكیل اجتماعات را در میدان جلالیه ( پارك لاله امروز) آزاد كرده بود، ولی هنگامی كه جبهه ملی میتینگ های خود را در آنجا برگزار كرد دستگیری ها آغاز شد كه امینی آن را به حساب شاه و عوامل او گذاشت. در زمان دكتر امینی از سانسور مطبوعات تا حدی محسوس كاسته شده بود. در همین زمان بود كه مهندس مهدی بازرگان با اطلاع دكتر مصدق كه در احمدآباد (و عملا در حالت تبعید) بود نهضت آزادی ایران را تاسیس كرد.
    دكتر امینی با وجود حمایت های آمریكا از او، بعدا گله كرد كه دولت آمریكا در طول حكومت او تنها 60 ــ 70 میلیون دلار به ایران كمك كرده بود. وی در ماههای بهمن و اسفند 1340یك سفر طولانی به اروپا انجام داد، ولی موفق به دریافت كمكهای مالی قابل توجه از اروپائیان نشد.
    بر سر بودجه ارتش با شاه اختلاف شدید پیدا كرد كه گفته شد شاه شكایت او را به حامیانش در واشنگتن كرده بود و بالاخره بر اثر همین موضوع هم كناره گیری كرد و اسدالله علم جای اورا گرفت.


برچسب ها: تقویم تاریخ ،

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر