تبلیغات
تمدن پرشکوه ایران باستان - 20 بهمن ماه (تقویم تاریخ)
چهارشنبه 20 بهمن 1389

20 بهمن ماه (تقویم تاریخ)

   نوشته شده توسط: افشین م    نوع مطلب :تقویم تاریخ ایران تا پیش از انقلاب اسلامی ،

بیستم بهمن؛ آزاد شدن ایران خاوری از سلطه عربان
یعقوب لیث مبارز خستگی ناپذیر راه تجدید استقلال و یکپارچگی ایران، حاکمیت ملّی ایرانیان و قهرمان میهن كار آزادكردن هرات، بامیان، بلخ، كابل، غزنه و بُست از سلطه عرب (تازیان) را نهم فوریه سال867 مصادف با 20 بهمن تكمیل كرد. یعقوب در طول یازده سال بعد نیشابور، گرگان، كرمان، فارس و خوزستان را هم از چنگ عرب خارج ساخت و و درجریان پیشروی به سوی بغداد در ناحیه دیرالعاقول (کنار دجله) با سپاه اعزامی حکومت عباسیان رو به رو شد و به نبرد پرداخت. یعقوب پیشنهاد سازش خلیفه را رد کرد. وی درخوزستان خودرا برای لشکرکشی دیگری به سوی بغداد آماده می کرد که براثر بیماری قولنج درگذشت و در همانجا مدفون شده است.

غفلت بود، یا خیانت؟!
دولت وقت تهران در بهمن سال 1291 هجری خورشیدی (فوریه 1913) به فاصله یك هفته امتیاز ایجاد راه آهن آذربایجان و استخراج معادن طرفین آن را به روسیه و عینا چنین امتیازی را درخوزستان به علاوه اسكله ها و باراندازهای خرمشهر به انگلستان واگذار كرد كه آغاز جنگ جهانی اول در سال بعد، استفاده از هر دو امتیاز را دچار مشكل ساخت و در سال 1917 دولت تزاری روسیه از میان رفت و همه امتیازهای اكتسابی آن دولت ابطال شد. مورخان بکاررفتن عبارت "استخراج معادن طرفین خطوط راه آهن" را بدون تعیین طول و عرض محدوده، غفلت و یا خیانت مقامات مربوط وقت ذکر کرده و نوشته اند که این امتیازها که به دلیل تغییر وضعیت جهان عملی نشد نه تنها مغایر منافع ملی بلکه خارج از وظایف یک و یا چند مقام دولتی بود.

روزی که نخجوان منطقه خود مختار اعلام شد و ...
منطقه نخجوان كه طبق قرارداد ترك مخاصمه ایران و روسیه در سال 1828 موسوم به «تركمن چای» از ایران جدا شده است نهم فوریه سال 1924 از سوی دولت مسكو به صورت یك منطقه خود مختار اعلام شد. در قدیم، نخجوان «نكزوانا» و «نكزوان Naxuan» تلفظ می شد و از زمان تاسیس كشور ایران به دست كوروش بزرگ تا 1828 گوشه ای از خاك اصلی ایران بود. قرارداد ننگین ترکمن چای هم بمانند قرارداد گلستان با پادرمیانی انگلستان به سران ناآگاه و حرمسرادار مغول تبار وقت تهران قبولانده شده بود. در سال 1991 و در پی فروپاشی شوروی که برجای امپراتوری روسیه نشسته بود، بسیار از میهندوستان ایرانی انتظار داشتند که دولت ایران ولو به صورت سمبولیک دو قرارداد مورد بحث را لغو و کان لم کن اعلام دارد زیرا که طرف دوم قرارداد، دیگر وجود نداشت.

مذاكرات نفت، رادیو دهلی و بی اعتمادی ایرانیان به رسانه های كشور - قضیه "خودی" و "ناخودی - بی خودی" در وطن ما!
فعالیت های مربوط به نفت ایران در سراسر بهمن 1332( ژانویه و فوریه 1954 و چهار - پنج ماه پس از براندازی 28 امرداد) به اوج خود رسیده بود. دولت وقت (معروف به دولت كودتا) یك خارجی را به عنوان كارشناس و مشاور نفتی خود استخدام كرده بود تا مردم باور كنند كه در معاملات با كنسر سیوم مغبون! نخواهند شد.
     نمایندگان و كارشناسان کمپانی های نفتی بلوک غرب - تشكیل دهنده كنسرسیوم نفت ایران! در طول بهمن ماه میان تهران و مناطق نفتی جنوب در رفت و آمد بودند.
     ایرانیان كه تجربه دوران حكومت دكتر مصدق و وجود نشریات و احزاب مستقل و فعالیت های سیاسی آزاد آنان را نسبت به گذشته روشنتر و به مسائل وطن حساس كرده بود به گزارشهای منتشره در رسانه های تهران اعتماد نداشتند و شبها اخبار را از بخش فارسی رادیوهای دهلی و مسكو می شنیدند. كودتاگران پس از برانداختن حكومت دكتر مصدق، سلاخی گسترده ای در نشریات به راه انداخته بودند و نشریات باقیمانده تهران به افراد مورد اعتماد دولت وقت (خودی ها) تعلق داشتند. قضیه "خودی" و "ناخودی - بی خودی" مسئله قدیمی ایران بوده است و تا کنار گذارده نشود تحولی به چشم نخواهد خورد.
     به سبب حكومت نظامی در تهران، اصفهان و شهر های بزرگ دیگر و منع اجتماع غیر مجاز بیش از سه نفر، شبی نبود كه ماموران به چند خانه كه همسایگان و دوستان برای گوش كردن به اخبار رادیو دهلی جمع می شدند حمله ور نشوند و آنان را دستگیر و رادیو را ضبط نكنند. بخش فارسی رادیو دهلی در آن زمان وسیعا و به صورت بی طرفانه اخبار مربوط به ایران را پخش می كرد و « نهرو » زیر بار فشار سانسور آن نمی رفت. بسیاری از رهبران سیاسی وقت هند علنا گفته بودند که ژنرال زاهدی نماینده ایرانیان نیست که از جانب آنان سخن بگوید و از ما بخواهد که مطالب رادیو دهلی را محدود کنیم. تا زمانی که ایرانیان بخواهند و به این رادیو گوش کنند این رسانه به همین صورت به کار خود ادامه خواهد داد.

آغاز خانه سازی در نارمك از سوی دولت - اراضی واگذاری دولت تا سالها قابل انتقال نبود
در این روز در سال 1333(فوریه 1955) كار خانه سازی در اراضی نارمك واقع در شرق تهران كه به اقساط و به متری چهل ریال (چهار تومان = 40 قران) به كارمندان دولت و معلمان تهران فروخته شده بود از سوی بانك ساختمانی (بانک مسکن امروز) متعلق به دولت آغاز گردید و در مدتی كمتر از 3 سال، هزار خانه دو و سه اطاقه ویلایی در این اراضی ساخته شد و به اقساط در اختیار صاحبان همان اراضی قرار گرفت. این خانه ها به سبك خانه سازی در آمریكا فاقد دیوار (حصار) بود. انتقال (فروش) این اراضی و ساختمانها تا سالها ممنوع بود. به علاوه، تا ده سال سند قطعی به صاحب زمین داده نشده بود.
     در آن زمان نارمك یك شهرك مدرن در حاشیه تهران بود که شهردار آن را هم بانك ساختمانی تعیین می کرد.

شكایت عراق از ایران به شورای امنیت سازمان ملل در فوریه 1974 و حمایت مسکو
نهم فوریه 1974 (20 بهمن 1352) دولت مسکو که از اپریل 1972 با عراق پیمان دوستی همه جانبه داشت ضمن انتقاد از دولت وقت ایران اعلام داشت که از شکوائیه عراق علیه ایران در شورای امنیت دفاع خواهد کرد و اگر بغداد تقاضاکند ناوگان به خلیج فارس خواهدفرستاد. روز پیش از آن (هشتم فوریه) بغداد علیه تهران به شورای امنیت سازمان ملل شكایت برده و مدعی شده بود كه نه تنها ایران واسطه انتقال پول، اسلحه و كمكهای دیگر آمریكا به كُردهای عراقی برای ادامه جنگ با دولت عراق شده است بلكه نیروهای مسلح ایران به حمایت از كُردها و همچنین در نقاط مرزی دیگر وارد خاك عراق شده، جمعا بیش از 30 نظامی عراقی را كشته و زیانهای مالی وارد ساخته اند. در شکوائیه آمده بود که در یك مورد تانکهای ایران تا عمق پنج كیلومتری وارد خاك عراق شده و تخریب ایجاد کرده بودند.
     در پی حمایت مسکو از متحد خود ـ عراق، شورای امنیت كار رسیدگی به شکایت را آغاز کرد.
    کتاب خاطرات هنری كیسینجر ـ مقام وقت دولت آمریكا که دو دهه بعد انتشار یافت نشان داد که اعتراض ها و شکایت دولت عراق از دولت وقت ایران بی مورد نبود. طبق خاطرات کیسینجر، دولت پهلوی دوم كمكهای آمریكابه كردهای عراقی را كه با دولت این كشور در حال جنگ بودند منتقل می کرد، رابط دو طرف بود و بعدا به مصطفی بارزانی اجازه داده بود كه در ایران [شهرستان کرج] سكونت و از اینجا مبارزه و ضدیّت با حكومت بغداد را رهبری كند.


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر