تبلیغات
تمدن پرشکوه ایران باستان - 28 دیماه (تقویم تاریخ)
سه شنبه 28 دی 1389

28 دیماه (تقویم تاریخ)

   نوشته شده توسط: افشین م    

پیش از تولد شاه شد و عربان را به انتقام مهاجرت و تصرف بحرین به ریسمان كشید
باقیمانده تصویر شاپور دوم بر سنگ

هجدهم ژانویه سال 311 میلادی بحرانی كه بر سر مسئله ریاست كشور، در ایران پدید آمده بود و كار تصمیمگیری های دولتی را مختل كرده بود رفع شد. در این روز بزرگان ایران پس از چند جلسه مذاكره سرانجام تصمیم گرفتند كه فرزند به دنیا نیامده شاه متوفا را به شاهی برگزینند، زیرا كه یك موبد (روحانی زرتشتی) كه پزشكی هم می دانست پس از مصاحبه با بانوی شاه متوفا نظر داده بود كه به احتمال زیاد، «نوزاد» پسر خواهد بود. پس از این تصمیم که با حضور بانوی شاه متوفا گرفته شد؛ نایب السلطنه هم در همان جلسه تعیین گردید. به این ترتیب شاپور دوم (ذوالاكتاف) كه از هفده سالگی، خود زمام اموررا به دست گرفت تنها پادشاهی است كه دوران سلطنت او بیش از طول عمرش به حساب آمده است.
     یکی از مسائل دوره «بحران ناشی از امروز و فردا کردن بزرگان بر سر تعیین شاه تازه» آهنگ مهاجرت یك قبیله عرب از صحرای جزیرة العرب به بحرین و تصرف آنجا از سوی افراد این قبیله بود که لزوم تعیین هرچه زودتر رئیس كشور را ایجاب می كرد. عربان در آن زمان مناطق واقع در ساحل غربی خلیج فارس و همچنین بحرین امروزرا تماما «بحرین» می خواندند. شاپور دوم كه از كودكی كینه اعراب مهاجر را به دل گرفته بود بعدا به سخترین وجهی آنان را سركوب كرد و با سوراخ كردن شانه های اسیران عرب، آنان را به ریسمان كشید و عربان به همین لحاظ وی را «ذوالاکتاف» خوانده اند. مورخان رومی وقت نظر دیگری داده و نوشته اند که این لقب به این دلیل بوده که شاپور دوم شانه های پهن داشته (اصطلاحا، چهار شانه) بود.

زنگ خطری كه دانسته و یا ندانسته به آن توجه نشد
رضا شاه هنگامی كه سرهنگ بود
تصمیم دولت انگلستان مبنی بر دادن آماده باش به سه واحد نظامی در هند برای عزیمت به خلیج فارس به بهانه مراقبت از منابع نفتی كه 18 ژانویه 1940 به روزنامه های اروپا و آمریكا درز كرده بود و یک زنگ خطر برای ایران بود به اطلاع رضاشاه پهلوی رسانده نشد و یا اینکه اورا از تفسیر و تفهیم خبر آگاه نساختند تا متوجه خطر شود و ارتش و امکانات دفاعی کشوررا آماده مقابله با هر پیشامد احتمالی كند. این نیروهای انگلیسی كه بعدا از هند به خلیج فارس اعزام شدند، همانهایی هستند كه اواخر آگوست سال بعد (سوم شهریور 1320) از طریق خاك عراق وارد ایران شدند و با اینكه شمار آنان به سه در صد نظامیان ایران هم نمی رسید به سبب مرخص شدن افراد پادگانهای ایران [خیانت چند افسر ارشد و دولتمرد]، میهن ما را اشغال نظامی كردند. اطلاعاتی كه در دهه های بعد در گوشه و كنار منتشر شد حكایت از آن می كرد كه مقامات مربوط وقت، اخبار همه تحولات جهانی را به دلایلی! به اطلاع رضاشاه نمی رسانیدند و یا گزارش مبهم و خلاف واقع می دادند ـ گزارشهایی که شاه را نگران نکند.[همین ضعف که در کتابهای درسی رشته «علم حکومت» و نیز آکادمی های نظامی مندرج است سبب شده است که از دهه 1950 در جوار دفتر هر رئیس دولت اطاق تفسیر رویدادهای روز و استعلام نظر آگاهان درباره هر رویداد تاسیس شود و ماحصل و راه استفاده ملّی از هر رویداد به اطلاع وی برسد.]
    درست است كه در آغاز كار، سیاست انگلستان به عنوان نیروی مسلط بر خاورمیانه اقتضا می كرد كه رضاشاه روی كار آید ولی به باور مورخان، در میهندوستی رضاشاه كه از میان مردم عادی برخاسته بود تردید مشاهده نشده است. عیب كار او این بود كه میهندوستی را آن طور كه باید به میان توده ها نبرد و به صورت یك جنبش همگانی در نیاورد كه شكست ناپذیر شود و باهمان مهره های قدیمی به بازی كردن پرداخت كه در وفاداریشان تردید بود و شاید هم او این را می دانست و بگیر و ببندهای خلق الساعه اش به همین سبب بود.

حادثه یا تعمد؟ سقوط هواپیمای انگلیسی حامل افسران ایران
دراین روز، 28 دی ماه در سال 1321 (18 ژانویه 1943) هواپیمای انگلیسی حامل افسران ایرانی از جمله یك سرتیپ و دو سرهنگ كه به دعوت دولت انگلستان برای بازدید از محل و قوع جنگهای شمال آفریقا عازم مصر شده بودند در نزدیكی قزوین، ظاهرا به دلیل نقص فنی سرنگون شد و همه سر نشینان آن كشته شدند.
     این هواپیما كه درباره سقوط آن شایعه های متعدد درافواه وجود داشت كمتر از یك ساعت پس از برخاستن از فرودگاه نظامی قلعه مرغی تهران سرنگون شده بود.


برچسب ها: تقویم تاریخ ،

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر