تبلیغات
تمدن پرشکوه ایران باستان - 27 دیماه (تقویم تاریخ)
دوشنبه 27 دی 1389

27 دیماه (تقویم تاریخ)

   نوشته شده توسط: افشین م    نوع مطلب :تقویم تاریخ ایران تا پیش از انقلاب اسلامی ،

آغاز كار دودمان آل مظفر
كرونیكلرهای اروپایی اغار كار دودمان آل مظفر را از 17 ژانویه سال 1323 میلادی نوشته اند. امیر مبارزالدین مظفر پس از استیلاء بر مناطق جنوبی ایران در این روز عملا تاسیس این سلسله را پابرجا ساخت. در آن زمان حكومت مركزی ایران در دست ایلخانان مغول بود. مظفریان 93 سال بر مناطقی از جمله كرمان، فارس، اصفهان و خوزستان حكومت كردند.

دلایل دكتر مصدق برای خودداری از تمدید قرارداد دریافت اسلحه از آمریكا
27 دی ماه 1330 و 9 روز پس از خودداری دولت وقت از تمدید قرارداد دریافت اسلحه از آمریكا، دكتر مصدق در اجتماع شماری از سیاسیون وقت و دولتمردان این اقدام خودرا توجیه کرد و گفت: از آنجاکه قانون مصوب كنگره آمریكا مبنی بر ارسال اسلحه به صورت كمك، شرایط متعدد و پیچیده دارد و قبول شرایط مارا كه می خواهیم كشوری بی طرف و غیر متعهد باشیم از این حالت خارج خواهد ساخت، و به مصلحت ملت نیست كه وطن به میدان درگیری شرق و غرب تبدیل شود؛ از تمدید قرارداد منعقده با دولت آمریكا كه به امضای نخست وزیر سابق بود خودداری ورزیده است. شوروی همسایه ماست و ما نباید كاری كنیم كه ناخواسته، هدف ضربه اول قرار گیریم. به علاوه، اسلحه ارسالی آمریکا باقیمانده از جنگ جهانی دوم و بعضا مستعمل و قدیمی هستند. ما باید صنایع نظامی خودمان را چنان تقویت كنیم كه با استعدادهایی كه داریم سلاحهای بهتری بسازیم. ما سه قرن پیش توپ ریز و تفنگ ساز بودیم، چه شد كه به قهقرا رفتیم و نیازمند سلاحهای فرسوده دیگران شدیم. ما با كسی سر جنگ نداریم كه نیاز به توپ و تانك رایگان داشته باشیم. اگر جنگی به ما تحمیل شود مردم ما می دانند كه از آب و خاك خود چگونه دفاع كنند. غافل از استعداد ایرانی نباشید در لحظه نیاز، با دست و سوهان بهترین هواپیما و تانك و توپ را خواهد ساخت. در هر حال، چون قانون مصوب كنگره آمریكا مبنی بر ارسال اسلحه و كمك های جنگ افزاری شرایط فراوان و پیچیده دارد ترجیح می دهم كه آن را فعلا تمدید نكنم.

روزی که دکتر مهدی آذر، مهندس معظمی و سرتیپ مدبّر از زندان رها شدند
27 دی ماه 1332 دو روز پس از انتخابات عمومی و در جریان محاکمه دکتر محمد مصدق در محکمه نظامی تجدید نظر که خشم مردم را برانگیخته بود و آماده انفجار بودند، دولت وقت مصلحت را در آن دید که شماری از همکاران برجسته اورا آزاد کند. در میان این آزادشدگان دکتر مهدی آذر وزیر فرهنگ، مهندس معظمی وزیر دیگر و سرتیپ نصرالله مدبّر رئیس شهربانی (پلیس) دولت مصدق دیده می شدند. مطبوعات اروپا رها شدن این شخصیت ها را از زندان به منزله بازکردن دریچه اطمینان جامعه درحال جوش تلقی کرده بودند. اکثریت ایرانیان نه تنها از محاکمه مصدق که همچنان خودرا رئیس قانونی دولت می خواند بلکه از انتخابات سرهم بندی شده عصبی بودند. ایرانیان قبلا چند دوره انتخابات آزاد را تجربه کرده بودند. این دسته از همکاران مصدق در هشتمین روز محاکمه تجدید نظر او آزاد شده بودند. مشاهده خشم مردم همچنین سبب شد که محکمه تجدید نظر مصدق را تنها به سه سال زندان محکوم کند. قبلا برای مصدق تقاضای مجازات اعدام شده بود.

روزی که نواب صفوی و سه عضو دیگر جمعیت فدائیان اسلام تیرباران شدند
نواب صفوی

سپیده دم 27 دی ماه 1334 مجتبی نواب صفوی رئیس جمعیت فدائیان اسلام با خلیل طهماسبی، مظفر ذوالقدر و محمد واحدی سه تن از اعضای این جمعیت در میدان تیر لشكر زرهی تهران تیرباران شدند. محاكمه آنان و سه تن دیگر از اعضای این جمعیت 12 دی ماه در یك محكمه نظامی آغاز شده بود. دو روز پیش از آغاز محاكمه، مجلس مصوبه قبلی (زمان حكومت دكتر مصدق) خود مبنی بر بخشودگی خلیل طهماسبی را لغو كرده بود. خلیل طهماسبی در سال 1329 سپهبد رزم آرا را كه مخالف ملی شدن نفت ایران بود به قتل رسانده و زندانی شده بود.
    یك روز پس از آغاز محاكمه این هشت تن كه دادستان وقت ارتش هفتم دی ماه 1334 برایشان تقاضای كیفر اعدام كرده بود، چند سیاستمدار، دو ناشر روزنامه و چند بازاری به اتهام داشتن ارتباط با آنان دستگیر كه پس از اعدام نواب و سه تن دیگر آزاد شدند. حكم اعدام نواب صفوی و دیگران 24 دی ماه صادرشده بود.
     دو هفته پس از اعدام نواب صفوی، آیت الله كاشانی به اتهام حمایت از اعضای جمعیت فدائیان اسلام و تمجید آنان، از سوی دادستانی ارتش دستگیر و زندانی گردید. براندازی 28 مرداد 1332 امكان این دستگیری ها و محاكمات را فراهم ساخته بود.
این عکس، که آیت الله کاشانی را درحال نوازش خلیل طهماسبی نشان می دهد به عنوان یکی از اسناد حمایت او از جمعیت فدائیان اسلام مورد استفاده بازپرس نظامی قرار گرفته بود


    
از راست به چپ: واحدی، طهماسبی، ذوالقدر و نواب. این عکسها در جریان محاکمه از آنان برداشته شده و در مطبوعات وقت انتشار یافته بود


مذاكرات نفت
مروری بر رویدادهای چهار دهه اخیر ایران نشان می دهد كه در سالهای 1343 و 1352 در روز 26 دیماه (ژانویه 1965 و ژانویه 1974 ) مذاكرات نفتی مهمی در تهران آغاز شده بود كه مذاكرات دوم (ژانویه 1974) محرمانه اعلام شده بود.
     نتیجه مذاكرات اول، طبق اعلامیه دولت وقت، امضای دو قرارداد برپایه 25 ــ 75 میان ایران و دو كمپانی آمریكایی و هلندی بود.


برچسب ها: تقویم تاریخ ،

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر