تبلیغات
تمدن پرشکوه ایران باستان - ثبت نوروز ایرانی در فهرست سازمان ملل بر همه ایرانیان شاد باد

نوروز ایرانی ثبت بین المللی شد

اکونیوز: مجمع عمومی سازمان ملل متحد با تصویب قطعنامه ای با عنوان «روز بین المللی نوروز» ؛ برای نخستین بار نوروز ایرانی را به عنوان مناسبتی بین المللی به رسمیت شناخت.

http://bedunid.files.wordpress.com/2008/03/p5.jpg

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران(econews.ir)، در بند نخست و دوم این قطعنامه که تصویب شد ، ضمن تاکید بر شناسایی اول فروردین ( 21 مارس ) به عنوان روز بین المللی نوروز ، از کشورهایی که برای حفظ و توسعه فرهنگ و سنت های نوروزی تلاش می کنند استقبال شده است.قطعنامه نوروز به ابتکار نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد و با همکاری جمهوری آذربایجان ، افغانستان ، تاجیکستان ، ترکیه ، ترکمنستان ، قزاقستان و قرقیزستان اماده و به مجمع عمومی سازمان ملل ارایه شده بود

http://www.dusharm.com/images/stories/mehrgan/mehregan3.jpg

قطعنامه نوروز به ابتکار نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد و با همکاری جمهوری آذربایجان، افغانستان، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان، قزاقستان و قرقیزستان آماده و به مجمع عمومی سازمان ملل ارایه شده بود. 

سفیر و معاون نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در معرفی این قطعنامه به مجمع عمومی خاطر نشان کرد بزرگداشت نوروز در واقع تجسم یکی از اهداف متعالی سازمان ملل یعنی تقویت صلح جهانی از طریق احترام به فرهنگ های ملی و میراث فرهنگی جهان است.
http://farm1.static.flickr.com/37/118067263_d96c510aae.jpg

آل حبیب گفت: نوروز تنها معرفی یک روز در تقویم ها نیست بلکه فرهنگی عمیق و ریشه دار است که با تمامی اداب و سنن خود همه ساله ، امید ، صلح و خوشبختی را برای میلیون ها انسان در سراسر کره زمین به ارمغان می آورد.
http://parsplanet.net/vykort/eid/kort47.jpg

وی افزود: نوروز بزرگداشت ریشه ها، تاریخ و ارزش های تمدن های درخشان بشری است که در طول قرن ها ارزش های انسانی را حفظ و منتقل ساخته اند و امروز بیش از 300 میلیون نفر نوروز را در آسیا، شبه قاره هند، آسیای مرکزی، خاورمیانه، قفقاز، بالکان، حوزه دریای سیاه و بسیاری از نقاط دیگر جهان گرامی می دارند.
 
نماینده ایران در ادامه یادآور شد از آن گاه که نوروز نخستین بار در سرزمین پارس پایه گذاری شد و در سراسر این قرن های طولانی که این سرزمین خواستگاه اقوام و تمدن های گوناگون بوده است، نوروز به صورت زبان مشترک میلیون ها انسان در آمده است. 

http://www.namayeshgah.com/files/8039/Products/19498-MedPic.jpg
همچنین نمایندگان کشورهایی که نوروز را جشن می گیرند در حمایت از این قطعنامه سخنرانی کردند.

این قعطنامه که به اتفاق آرا در چارچوب ماده 49 تحت عنوان "فرهنگ صلح" به تصویب رسید در 5 بند اجرایی و17 بند مقدماتی تنظیم شده است.